Sanisilesia

0,00 zł
Kategorie
Informacje
Szybki kontakt
  zadzwoń:


Dostępność produktów
574 430 728

Porady techniczne
507 199 318

 
 lub napisz: 

GIODO
Twoje dane osobowe są u nas bezpiecznePielęgnacja armatury

Wszystko o osadzie wapiennym

Kamień jest osadem mineralnym powstającym w trakcie podgrzewania, gotowania i odparowywania twardej wody, w której zawarte są duże ilości rozpuszczalnych soli wapnia i magnezu. To dlatego jest największą zmorą i utrapieniem tych urządzeń, w których woda poddana jest "obróbce termicznej": grzałek, żelazek, czajników czy ekspresów do kawy. Sprawia również wielki problem użytkownikom baterii, zlewozmywaków czy kabin prysznicowych. Białawy nalot osadza się na powierzchni, przez co urządzenia te szybciej się niszczą, ulegają awarii. Kamień to prawdziwy twardziel, jeśli chodzi o jego usuwanie. Skąd się bierze, jak powstaje i jak sobie z nim radzić dowiesz się w tym artykule.

Skąd osad wapienny w mojej wodzie?

Wody gruntowe, wody powierzchniowe i głębinowe, które są źródłem wody wodociągowej są tak naprawdę czynnikiem dla łatwo rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych. Woda zawierająca związki chemiczne, głównie dwutlenek węgla wchodzi w reakcje ze składnikami skał przez które przepływa. Przepływając przez glebę i skały, ze względu na swoje właściwości, woda ulega zanieczyszczeniu przez kwaśne węglany i siarczany wapnia i magnezu, jak również w mniejszych ilościach chlorki, azotany i krzemiany tych metali, a także sole żelaza i sodu. Ich stężenie w wodzie określa jej twardość. Im większa ich ilość, tym woda jest twardsza. Niestety zakłady wodociągowe nie są przystosowane do usuwania tego rodzaju związków z wody. Ich zadaniem jest jedynie zapobiegać chorobom i epidemiom wywoływanym przez bakterie i wirusy, w tym celu jedynie dezynfekują wodę i czasami ją uzdatniają.

Efekty twardej wody można zauważyć w praniu, na ciele czy na urządzeniach kuchennych. Im bardziej twarda woda tym bardziej szare pranie, nie usunięte plamy, bardziej zabrudzone kabiny prysznicowe, zlewozmywaki, zakamienione filtry i napowietrzacze w bateriach, osady w czajniku. Częściej musimy odkamieniać ekspresy do kawy, naprawiać sprzęt AGD jak zmywarki, pralki których zakamienione elementy powodują ich awarie. Ten problem dotyczy wszystkich urządzeń mających kontakt z wodą wodociągową. I nie ma tu znaczenia z jakiego materiału produkt jest  wykonany i jaki producent go wyprodukował. Wcześniej czy później ulegnie zakamienieniu i zabrudzeniu.

Jaki powstaje osad wapienny na powierzchni urządzeń?

To proste.  Używając wody, przepływa ona przez podzespoły urządzeń, ma kontakt z ich powierzchnią. Składniki mineralne niesione przez wodę, przylegają do powierzchni i powodują tworzenie się osadu, który odkłada się warstwami. Przy powszechnie stosowanej wodzie, przy ciągłym jej przepływie proces przyrostu kamienia następuje w tempie średnio 2- 5 mm na rok. Kamień osadzający się w instalacjach i urządzeniach to ciągły problem z jakim borykają się ich użytkownicy.  Stosowanie własnych indywidualnych stacji uzdatniania wody czy filtrów, również nie rozwiązuje tego problemu. Całkowite wyeliminowanie minerałów z wody nie jest możliwe, gdyż woda pitna nie nadawałaby się do spożycia. Filtry i uzdatnianie wody mogą jedynie nieznacznie zmniejszyć szybkość gromadzenia się osadów, ale całkowicie go nie wyeliminuje. Jest to proces zupełnie naturalny i nieunikniony, z którym musimy się pogodzić i przeciwdziałać temu zjawisku...

Profilaktyka i systematyczność są najważniejsze

Profilaktyka  czyli zapobieganie, prewencja, obejmuje wszystkie działania podejmowane w celu zapobieżenia powstania osadu wapiennego na urządzeniach, obronę przed niepożądanym skutkiem awarii lub utraty walorów estetycznych urządzenia. Są to działania uprzedzające, stosowane systematycznie ułatwiają pielęgnację urządzeń i przedłużają ich żywotność...

Od tego czy zastosujemy się do zaleceń producenta zależy, jak długo będziemy cieszyć się wyglądem naszego zlewozmywaka czy sprawnie działającą baterią.

Co się stanie jeśli nie zastosujemy systematycznej profilaktyki ?

Osady mineralne znane powszechnie jako kamień pierwotnie składają się z węglanów wapnia i magnezu. Wykwity wapienne w postaci białego nalotu pojawiającego się na powierzchni urządzeń, czajnika, kabiny prysznicowej, baterii czy zlewozmywaka są ze względów technologicznych nie do uniknięcia.  Na jasnych produktach w kolorach bieli, jaśminu czy w kolorze szampan, jasny osad w początkowej fazie gromadzenia się nie jest widoczny. Gromadzi się warstwami, wżera w powierzchnię, a kiedy go zauważymy jest już za późno na tradycyjne czyszczenie i mycie. Dlatego ważne jest aby nie czekać do pojawienia się osadu, tylko zapobiegać aby nigdy się nie pojawił. Trochę inaczej jest z kolorami ciemnymi jak antracyt, kawa czy kolor czarny. Tu biały nalot widoczny jest już w pierwszym etapie gromadzenia się na powierzchni. Możemy go zaobserwować już po miesiącu użytkowania urządzenia, jeśli mamy twardą wodę.

W ciągu roku, na powierzchni armatur której nie będziemy poddawać profilaktyce zgodnie z zaleceniami producenta może nagromadzić się nawet kilka milimetrów osadu. Osad wżera się w powierzchnię i jest praktycznie nie do usunięcia przez tradycyjne czyszczenie czy nawet szorowanie.  Luźny osad wapienny ulega przekształceniu w bardziej zwięzły kamień  w wyniku szeregu procesów, określanych łącznie mianem diagenezy (cementacji).  W środowisku naturalnym procesy diagenezy (cementacji) prowadzą do powstawania skał.

Pielęgnacja armatury

Niektórzy do czyszczenia baterii używają tych samych środków, które są przeznaczone do czyszczenia innych urządzeń w łazience. Nieodpowiedni środek czyszczący może zniszczyć baterię. Nie można stosować do tego celu proszków, środków do czyszczenia sedesów, wybielaczy czy rozcieńczalników.
Powierzchnie chromowe mogą także naruszać kwasy fosforowe i związki chromu, obecne np. w dezodorantach i antyperspirantach, w kwasie solnym i jego pochodnych, które wchodzą w skład środków do usuwania kamienia lub czyszczenia glazury. Baterię może także zniszczyć słona woda i środki zawierające chlor. Dlatego warto jest przeczytać skład chemiczny kupowanego środka czyszczącego.

Jak powstają odbarwienia i plamy?

Lśniąca i czysta bateria podkreśla estetykę wnętrza kuchni czy łazienki. Jednak podczas wykonywania zwykłych czynności nie sposób uniknąć zabrudzeń; po pewnym czasie na powierzchni baterii pojawiają się plamy, a nawet kamień. Pielęgnacja armatury może przysporzyć wielu trudności; niewłaściwy środek czyszczący może spowodować trwałe odbarwienia.

Baterie są mocne i trwałe, bo ich korpusy są wykonane z mosiądzu. Błyszczącą powłokę baterii tworzy najczęściej warstwa chromu z wybłyszczaczem, nałożona na warstwę niklu. Obie powłoki metali są wrażliwe na szorowanie i tarcie oraz na działanie żrących środków chemicznych. Używając do czyszczenia zabrudzeń mocniejszych chemikaliów należy pamiętać o ich rozcieńczeniu, a po ich użyciu - o obfitym spłukaniu powierzchni wodą i osuszeniu wełnianą ściereczką.
W przeciwnym razie środek ten wyschnie na baterii, wyparuje z niego woda i zostaną same żrące składniki, które mogą doprowadzić do wypalenia warstwy chromu, a nawet niklu. W ten sposób powstają zacieki, odbarwienia i  plamy na bateriach. Takie zniszczenia są trwałe i nieodwracalne.

Jak czyścić baterie?

Aby bateria na długo zachowała ładny wygląd, należy czyścić ją regularnie (co dwa, trzy dni) oraz używać do tego celu odpowiednich środków, które powinny mieć odczyn neutralny lub lekko zasadowy (pH od 6 do 9). Nie można używać silnych, ścierających środków chemicznych.
Systematyczne czyszczenie baterii pozwoli uniknąć trwałych zabrudzeń, które wymagają użycia mocnych chemikaliów - a to zmniejsza ryzyko uszkodzenia armatury. Jeśli jednak bateria nie była czyszczona od dawna, a brud jest odporny na standardowe metody - konieczne jest sięgnięcie po mocniejsze środki czystości. Należy jednak wybrać te preparaty, które nadają się do czyszczenia powierzchni chromowanych (najlepiej środki lekko zasadowe).źródło: http://muratordom.pl/lazienka/baterie/czysta-bateria,49_623.html

Koszyk
...jest pusty

Polecamy
Znajdziesz nas:

Polecamy również
         Projektowanie,
       aranżacja
wnętrz 

       www.dontworry.pl 

         tel: 601 621 220Akceptuję
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.